jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What are the coordinates of the midpoint segment joining the points A(-3,-4) and B(4,2)
What is 3.5 divided by 7
Click to read the passage from "The Nose," by Nikolai Gogol. Then answer the question. What would a Russian reader from Gogol's day recognize most in the story?
please help me!!! Round each number 1 significant figure : 17.94 ÷ 3.15Ans: ​
Dallas,Why do you cheat
the librarian purchased 22 copies of the best for $385.66 how much did each copy of the book cost
Read this stanza from "The Raven.' Then, methought, the air grew denser, perfumed from an unseen censer Swung by Seraphim whose foot-falls tinkled on the tufted
How do you do this I don’t understand this plz help me
Sienna bought vegetables to make a large pot of vegetable soup. She bought 5.35 pounds of potatoes, 3.8 pounds of carrots, and 2 pounds of celery. What is the t
The cost of 6 pounds of almonds is $23.28. What is the constant of proportionality that relates y, the cost in dollars, to x, the number of pounds? GIVING BRAIN