x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

Add Suffixes to these words. bright,dark,great,develop,introduce,ready,advertise,trouble,create,immediate,quarrel,invite,thougthful,truthful,mystery,judge,coura
How is Total War different from prior military conflict?
Failing to conduct research can help companies maintain a competitive advantage. a) True b) False
What is a "best efforts" issue and why does the "Chinese Wall" exist?
Write the function for the function graphed above. g(x)=?
A gas has a volume of 3.00 L and a pressure of 75.4 kPa. When the volume expands to 4.00L and the pressure drops to 72.7 kPa, the gas temperature is 0 o C. What
Determine the mass of sugar needed for 100.0 mL of a 0.0500 M C12H22011 stock solution.
The following sample space could represent which repeated experiment? S: {HH, HT, TH, TT} Flipping a fair coin once Flipping a fair coin twice Spinning a s
Solve for the perimeter of the pentagon and each missing letter.
Provide two reasons why people are hesitant to report corruption