alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

Pls answer “c” correctly and I will mark it has brainlist explanation would be helpful f
Which type of molecule is used by organisms to store and transmit genetic information?
Find the volume to the triangular pyramid.
Write 0.0035 as a percent.
Please help me with this problem
What form of government does Nigeria have? A parliamentary democracy B presidential democracy C parliamentary autocracy Answered Incorrectly D presidential
what is the e. m. f of an individual cell​
If there 10% of a 60ml bottle is filled with antifreeze, how much antifreeze (ml) was in the bottle? If 50% of a 20ml bottle is filled with antifreeze, how much
Which of these BEST describes why would Poland and East Germany were considered to be "behind the Iron Curtain" after World War II? A) Switzerland B) They were
Expand. Your answer should be a pNynomial in standard form. (x - 4)(x + 7) =