starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
what we need to become success
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
What's the other term for: explosive or changing very quickly
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
Your friend is asked to differentiate between evaporation and boiling.what questions could you ask to make him to know the difference between evaporation and bo
The diameter of a cylinder is 6 feet 6 inches. The height of a cylinder is 12 feet 3 inches. What is the surface area?    (feet squared)What is the volume?
What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness