Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me with this one
How many occupations does each utopian have?
Explain how jefferson's republicanism shaped and reflected the nation's democratic culture.
What economic revolution was taking place in the U.S. alongside the Industrial Revolution?
In language, we use a _____ when we group objects, ideas, or experiences.
The defining equation for calorimetry is __________.
ABC has vertices A (-2,0) B(9,-4) C (3,5). What are the vertices of the image after applying a 90 degree Counterclockwise Rotation about the origin. (2 points)
how many meters in one dekaliter
What similarities and differences are there between the animal cell, the plant cell, and the green algae cells? Use complete sentences.
Pls solve this question Pls can u solve this fast