Seudónimo Seudónimo
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP WITH 9. A AND B!! (MUST SHOW WORK!!) + LOTS OF POINTS!!

PLS HELP ME ASAP WITH 9 A AND B MUST SHOW WORK LOTS OF POINTS class=

Respuesta :

fezzy
fezzy fezzy
  • 01-05-2017
A) To get the total cost of goods bought:
((100 key chains) x ($0.25 purchasing cost)) + ($8 shipping rate) = $33
Which means each key chain essentially costs $0.33 each

B.) To get the number of units they should sell to make profit:
Breakeven = Costs/Price meaning $33/$2 = 16.5
They should sell 16.5 units to make a profit.
Answer Link

Otras preguntas

plz help quick.........................................
i dont understand linear equations,what is the purpose of a linear equation?
Help me Plzcan you solve the upper photo for me​
is there a best known method chemical agent to quell Bush Fires​
Mike bought 20 stamps for 0.40 $5 each and 15 Century 0.32 each how much money did Mike spend on stamp​
mathematics help plz
Susan buys the item listed below at a grocery store. 2 packages of chicken priced at $12.36 per package. 1/2 pound of broccoli priced at $1.98 per pound. 1gallo
If half the positive difference between 4.81 and 2.25 is multiplied by 0.32, what is the result?
Given the expression 2/5 - 4/6, write the addition problem that is equivalent to it
Write as many equivalent expressions to 3/4(4x-8)+1/4(4x-8)