TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 12+ )
Otras preguntas
Which of the following statements is true of acceleration? A. Acceleration always has the same sign as displacement. B. Acceleration always has the same sign as
______ adjustment, the extent to which expatriates have difficulty socializing and interacting with member of the host culture, can affect the level of organiza
Please I need help on this
Use an indefinite pronouns as the subject make each subject agree with a present-tense verb
Magnesium has three naturally occurring isotopes(Mg-24, Mg-25, and Mg-26). The atomic mass and natural abundance of Mg-24 are 23.9850amu and 79 %, respectively.
A young woman develops breast cancer that does not spread to any other tissues; the original mutation responsible for the cancer arose in a single breast cell.
Matching.. I’m confused
A group of 25 particles have the following speeds: two have speed 11m/s , seven have 16m/s , four have 22m/s , three have 25m/s , six have 31m/s , one has 34m/s
MD writes an order for Ibuprofen 3 mg/kg by mouth every 6 hours for pain for a child. The child weighs 73 lb. Pharmacy dispenses you with 50 mg/2 ml. How many m
an electric motor lifts an elevator that weighs 1200N a distance of 9m in 15s, what is the power of the motor in watts?