MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What conflict drives the action forward in Romeo and Juliet? A. an ongoing argument between Mercutio and Romeo about women B. an ancient feud between the Montag
Which of the following sentences is correctly punctuated? "Get over the fact that you didn't make it on the cheerleading team," she said, "and just try to get o
Which type of law governs the relationship between private individuals or companies?
What is the term used for a play that is performed exactly as it is written? adapted direct translation indirect translation
How many oxygen atoms are found in one molecule of nitric acid, HNO3?
what reference source would you use to find the meaning of etiquette?
Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
Which events sparked World War I? Check all that apply.
A number is k units to the left of 0 on the number line . Describe the location of its opposite
How many oxygen atoms are found in one molecule of nitric acid, HNO3?