777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Please hell the question is in the photo ^^
how can america become a great nation​
A hollow metal sphere has an external diameter of 12 cm and a thickness of 2 cm. (i) Given that the mass of 1 cm of the metal is 5.4 g, find the mass of the hol
I have 4 more quarters than dimes and 3 less pennies than dimes. What is the value of my coins, in cents
Point Q is located at (-4, 6). Point R is located at (8, 6). What is the distance from point Q to point R?
What does X represent in the following reaction? 239 239 93NP → 94Pu + X A) a neutron C) an alpha particle B) a proton D) a beta particle
What would happen to the nervous system functions if all neurons were myelinated?
Why do some researchers prefer to use embryonic stem cell in medical research? A. There is no controversy surrounding the use of embryonic stem calls B. The use
Why can't cars be constructed that can magnetically levitate in Earth's magnetic field? a. The current needed would be excessive. b. The current within the ca
what you filling your heart with oxygen and blood