westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

why is nepal a geographical diversity
¿A qué se refiere la sexualidad libre de coerción y violencia?
pls help asap if your good at history the currency of cuba isthe capital of cuba isCuban national anthem iscuba is the largest______in the Caribbean seawhat dan
In Chapter 15, where did Percy, Annabeth, and Grover last eat?
pls help i'm horrible with essays Write an opening paragraph with your claim and counterclaim of whether Brutus was a betrayer or a patriot.
NEED HELLPPP ASAP (Thank you)
Two triangular prisms with the same altitude always have the same surface area. A. True B. False
Please help with this, will give brainliest.
Select the correct answer. Body Mass Index uses _____ to determine body fat. A. Age and height B. Age and weight C. Height and weight D. Gender and weight
If y2=2x + 1, which values appear to be the solutions to y1= y2?