tqsrwnnxrp tqsrwnnxrp
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 3.6 metre long carpet that costs $67.14 expressed in$/m

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 03-02-2022

Step-by-step explanation:

well, 3.6 meters cost $67.14

how much is 1 meter ?

right !

67.14 / 3.6 = $18.65

so, the price in $ per meter or $/m is $18.65.

Answer Link

Otras preguntas

cos77.cos88 - sin77.cos2​
What is the northerns reaction in the fugitive slave act??
Help I need it A laptop computer has a selling price of $800. This includes a 20% mark up. The computer is also being offered at a discount of 20%. A customer t
Which best compares the slopes and y-intercepts of the linear functions f and g, where F=1/3+3 and g is shown in the table above? A. The slope of F is less tha
Identify the value of b. PLEASE HELP!!
The population of a town increased from 5600 to 6300 people. What was the percent of increase
Can someone explain how to get the answer to this? I keep getting 8.23 when the answer should be 18.24.. the equation is 8.85-71.4÷(-5.1-2.5)
A 3-pound bag of sugar costs $9.12. What is the price per ounce
What was one of the advantages that the United States had over Europe regarding the Industrial Revolution? The United States had a continuous supply of potentia
a group of words that includes a subject & a verb but does not express a complete thought is called ____? -a subordinate clause -a complete sentence -a ma