iperfecto9919 iperfecto9919
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?

Respuesta :

davidbrackman
davidbrackman davidbrackman
  • 04-01-2022

Answer:

15.96¢ for 1 fl. oz. of detergent

Step-by-step explanation:

3.99/25=0.1596

We find the unit rate by dividing the money the detergent costs by the amount of fl. oz. purchased.

Hope this helps friend.

Answer Link

Otras preguntas

1 -6a × - 2 Another time :/ , I'm studying for my post mid term exams..​
Jews living in Babylon published the Septuagint, a Latin translation of the Hebrew Bible. True False
write a paragraph about your mexican friend
Reduce -56/-70 to lowest terms.
Most of the souther United States was explored by the a English b French c spanish
if I got 1 apple lose one how many i got
i want teacher for my kid
please help me with this
Can someone help me help his is poetry and this would really help me out
does your immune system get stronger after being sick