LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

what country controlled canada in 1803
what are all these answers?
The flour joanna buys comes in 5 pound one cup of flour weighs about 3/10 pound how many cups are in each bag of flour show your work
What is the estimate difference 422-284
Which of the following describes an example of land reclamation
You are not allowed to park within how feet of a railroad crossing.
Isaiah determined that 5a^2 is the GCF of the polynomial a^3 - 25a^2b^5 - 35b^4. Is he correct? Explain
How could stem cells prove helpful in the treatment of cardiovascular diseases
A fifth grade class painted pieces of cardboard for an art project. Each piece of cardboard had an area of 6.25 square inches. The students painted 200 pieces o
what are 3 things that happen in to kill a mocking bird chapter 10