pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Jorge es 6 años mayor que Lucas si la suma de los cuadrados de sus edades es de 169 que edad tiene cada uno
The Johnson’s family attended a concert and visited an art museum. Concert tickets were $24.75 for adults and $16.00 for children, for a total of $138.25. Museu
what equation has a slope of 2 and goes through the point (3, 2)?
Please help me im so niave
What symbol is used for the state of water vapor? A. (l) B. (aq) C. (s) D. (g)
The mosquito in the amber is an organism preserved over millions of years. This is a perfect example of a ____________________. (vestigial structure or fossil).
the number of solid liquid and gas found in period 3
help i can’t understand my language
Jesse owns a video game store. He wants to do a quick poll to find out what kind of games players like the most among what is popular right now. What kind of da
A car slows down from 50 mph to 35 mph in 5 seconds. Calculate its acceleration (or deceleration).