kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

What invention led to rise in slaves in the south
Randomly selecting a seventh grader from a school that has 256 sixth graders, 225 seventh graders ,and 275 eighth graders
which of the following best describes a bisector of an angle
The abbreviation niddm means the same as ________. adult-onset diabetes mellitus all of these type 2 diabetes mellitus non-insulin-dependent diabetes mellitus
The United States _____ Canada’s exports. pays higher prices for buys almost all of imposes high tariffs on buys very few of
Henry works at a computer store. He is paid $14.00 per hour, plus 5% commission. He worked 8 hours and sold 6 computers today for a total of $5,790. Henry wants
The solar nebula was a
Which helps prevent errors in DNA replication
Thirty-five is 7/11 of what number? Plz help!! I need it solved fast
Can someone please explain and solve step by step