krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

find the value of y and measure of m<3
Passage of the mccarran act was related to which of these? (1 point) second red scare vietnam war truman doctrine marshall plan
Freewriting is a tool used to _____. generate a topic compose a first draft understand a character describe a setting
¿Qué oración está escrita con la combinación correcta de verbos en tiempo pretérito perfecto e imperfecto? a) Carlos dormía cuando de repente se despertó. b) Ca
which of the following equations represents a line that is perpendicular to y= -3x+6 and passes through the point, (3, 2)
HELP PLZ ASAP ILL MARK U AS BRAINLIEST
when did tesla come to the usa?
convert this slope intetcept form:5y+10y=50
If smoking generates external costs, should smoking simply be outlawed? how about cars that pollute?
reliable results are results that can be... A: communicated B: evaluated C: duplicated