nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of polygon ABCD?
Who where the allied nations and their leaders
Julia bought a used car. She found out after she made the purchase that the car had previously been in an accident. What right was Julia denied?
Did Thomas Jefferson favor a national bank
Euglenoids are freshwater protists that are both photosynthetic and
Which is the healthiest strategy for coping with strong emotions?
Why did Americans move west in early to mid 1800s
What does 12g+8k=?????
Corey is analyzing an advertisement that indicates that the majority of the population uses a specific brand of sunscreen. Which persuasive technique is being u
Yvonne has a goal of buying a brand new home within a year. She's afraid that she will be unable to save the money that she needs for a down payment. Which of t