il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Are the lines x=3 and y= 5 perpendicular or parallel?
( directions are on the picture . And also just comment and answer if you know any and can explain how to do them please ! I really need help) Answer any that
How do I write this in MLA format for my stem project. PLZ tell me!!! Plz i am depending on u guys to help me for my stem project! plz help me =-(
Explain the environmental issues faced by the society due to rapid industrialization and rise in population.
is √3/16 a rational or irrational number
How many times do 24go into 68
look at the picture , may you please help me :)
The most important step for preventing cardiovascular disease is to live a healthy lifestyle. user: which of the following is not an example of an anaerobic exe
Hanna baked a cake, she used 6 tenths of flour, 3 eggs and4 fifths of sugar. how man ingredients did she used..You have to add
The weight of 100 identical samples of a subtance is 0.1 pound. What is the weight of 10,000 samples