deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

What is the weight of one half of two thirds of a sack of rice? The sack of rice weighs 99 kilograms.
three of the following are features of absolutism. which is not
Which words in the sentence make up the adverb phrase? My cousins played card games during the storm. A. cousins played B. during the storm C. My cousins D. car
Tim can mow 4 lawns in 6 hours. How many lawn(s) can he mow in 1 hour?
Procedural rights protect people from abuses by which part of the government
Can anyone tell me ideas of science pprojects? Thanks!
What impact did the New Deal have on arts and letters in the 1930's?
What hormone causes drowsiness?
jacob's class has 24 students.if 1\8 of them play the piano. how many students in his class play the piano?
3. Brandy is writing a research paper on ways to clean up oil spills in the ocean. Her thesis is that using a substance like hay or human hair would be most eff