charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

Where in nature could you find a source for a glowing protein?
How long would it take Clara to go 45 miles if she is traveling at 37 miles per hour? _____hours
Handel's Water Music is an example of what
drag each tile to the correct location. label the model to show the process of photosynthesis.
Solve for e. 4/3=-6e-5/3
What is the surface area of a cylinder with a radius of 5 ft and a height of 2 ft? THESE
Susan has the option of purchasing one of three products: Brand A, Brand B, or Brand C. Each costs twenty dollars. If she decides that Brand A meets her needs
5 This vocation, fair and true, I stumbled on one day, 6 and the verdict was that I’d pursue each fact that comes my way. Which type of figurative language does
What must a reading response paper include? A. A bibliography of authors works B. Paraphrase of text C. Thesis and summary D. Illustrations
students in art class make square tiles that are 5 inches long they plan to make a row of tiles that are 4feet 2 inches ;long ,how many tiles will the student n