ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
A model of a dinosaur skeleton was made using a scale of 1 in : 15 in in a museum. If the size of the dinosaur's tail in the model is 8 in, then find the actual
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
negative six minus seven
1. Explain what is meant by each of the marketing concepts, by completing the table below: Marketing concept Description Production Product Selling Societal
Emperor penguin can be found on only one continent
305/100 into decimals
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Choose the correct modals from the brackets to complete the sentences. 1. Jane try her best to complete the task. (will / would)​
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!