juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Choose the pair of sentences that uses correct capitalization. We went to Idaho for thanksgiving. I helped grandma Jean bake a batch of Cinnamon Cookies. We wen
What is Monachy? Hint: it is a type of government.
Which of the following required all states to return fugitive slaves to their owners? a) the great compromise b) the Connecticut compromise c) the three-fift
-2.2 + 0.3z= 3 -0.5z -0.8z what does z equal
Kevin can travel 22 and a half miles in one third hour what is his average speed in miles per hour
Glycolysis is a body process which involves: a.the passage of water through a semipermeable membrane b.the division of the nucleus of a body cell c.the maintena
Choose the pair of sentences that uses correct capitalization. We went to Idaho for thanksgiving. I helped grandma Jean bake a batch of Cinnamon Cookies. We wen
Combine like terms.9 + 18s – 7s A. 20s B. 9 + 11s C. 9 – 11s D. 20
3x+y=5 , 2x-2y=22 solve the system of equations by the addition method
What geographic feature made early Americans consider isolationist policies? having deserts on the Mexican border having fertile agricultural land on the Atlant