mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Frank Genry brief biography
The other team has won all the matches in the tournament so far. But we win the match next week if we practice every day. (might/must)​
Article “The importance of family game nights” by katarzyna radza
What will happen if squash and gourds are planted too close to one another? - Only gourds will grow. - Only squash will grow. - A mix of squash and gourds will
in which structure is the most glucose absorbed into the blood
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
PLEASE HELP ME!!!!!! Clarence is building a treasure chest to use as a stage propi the school play. The chest will be filled with fake gold coins and treasure u
Which expression is equivalent to the area of square A, in square inches? 1/2(10)(24) 10(24) (10+24)^2 10^2+24^2
The area of the base of a cylinder is 250.5 cm². Find the volume of the cylinder in litres, if it's height is 20cm.
The perimeter of a rectangle is 80x. The base is two times the height. In terms of x what are the dimensions of the rectangle