moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

during a sale at the bookstore,books where sold for $3 and magazines where sold for $2.50 Jam spent $16 and bought a total of 6 books and magazines how many did
Justice blacks opinion was issued in which of these Supreme Court cases
In the story “The forbidden Fruit", what happens after Eve took a bite of the fruit after Adam told her not to?
If an evacuation were ordered because of a disaster, notice would always be given at least one day in advance.
List the 4 main peninsulas of Europe
Economic development is a measure of A. personal worth. B. social standing. C. cultural superiority. D. economic well-being.
On most computers the default font size in Word is _____. a. 8 b. 11 c. 14 d. 16
If an evacuation were ordered because of a disaster, notice would always be given at least one day in advance.
What what were the ancient Greeks most important economic activities ??
. A failure of the red-sensitive nerves in the eye to respond to light properly causes A. color blindness. B. chromatic aberration. C. farsightedness. D. astig