jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

the distance traveled divided by time taken to travel the distance is?
Round down this calculation to Ofe ucci piacer ). Order: Uniphyl (theophylline) 5 mg/kg po loading dose stat. The strength of the Uniphyl is 400 mg per tablet.
(y+2x+3)dx+(x- 4y^3 +2)dy 0
What did Constantine do that helped spread Christianity? A. appointed the bishop of Rome as the new pope b. made Christianity a legally recognized faith
At a mall there are 5 jewelry stores. Allison is looking to purchase a necklace but only has time to visit 3 jewelry stores. In how many paths could she take to
Why did some groups living in American give women a significant amount of power
What article of the constitution does it state what the main purpose of the supreme court
Moritz is feeling hopeless and has very little energy. Which strategy can he use to cope with these problems internally?
The sum of 14 and a number is equal to 17.
At the beginning of the year, accounts receivable were $158,000 and the allowance for bad debts was $12,900. During the year, sales (all on account) were $614,0