ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
Does an owl have a backbone?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
Does an owl have a backbone?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4