shortyylesley shortyylesley
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

FreshFoods has 12 carrots for $4. How would you find the cost of 1 carrot?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021
4 divided by 12. 4/12 = .33 cents per carrot
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the following expression: a + 2c − 5b − c + a − b
Which answer best explains the contributions of women during the Revolutionary War?
Steve is creating a document with proper nouns, which Word continues to identify as being misspelled. Which of these steps should he do in this situation? A. Sk
How is temperature related to the physical change of a substance?
A ball is thrown straight up from a height of 3 ft with a speed of 32ft/s. It’s height above the ground after x seconds is given by the quadratic function y=-16
expands during respiration
How long did the battle of Mactan last? How did it end? (I just want numbers and dates of what year it started and what year it ended and how it ended-descripti
Solve -4(3x – 7) = 52 for x. a. x = 2 b. x = -2 c. x = -4 d. x = 4
what are some elements of your cultural identity that you feel most define who you are?
Calculate the distance travelled by a bus in 2 hours which moves with the velocity of 22 meter per second​