danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

What is the relationship between temperature and altitude in the stratosphere? (2 points). As altitude increases, temperature decreases.. As altitude increas
variable a is 4 more than variable b. variable a is also 1 less than b. which of the following pairs of equations best models the relationship between a and b?
Compare and contrast the terms genotype and phenotype. Describe at least two ways that they are alike and two ways that they are different.
molds might be used for what type of evidence
Select all that apply. Three forms of nationalism would include _____. political ethnic geographic intellectual religious
What´s the meaning of marginal investor?
what is the term for the hidden communities in the wilderness that were formed by runaway slaves?
What fact best explains why it is significant that angelou narrative is set in 19r0?
Write a chemical equation representing the second ionization energy for lithium.
Climatology is a sub-specialty of A. marine biology. B. meteorology. C. environmental science. D. oceanography.