rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Put this graph into slope intercept form, FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST
In terms of a better life, what do you think that meant to people suffering during the depression?
Which of the following would NOT affect your FICO score? A) Receiving an allowance from your parents B) Making a late payment on a credit card C) Applying for a
got a question whats yall thoughts on ww2.
What is the quotient (2x2 + 10x + 12) ÷ (x + 3)?
The us govt. Banned cigarette ads on tv and radio after january 1971. After the ban took effect you would expect that.
A teacher states that line M R is perpendicular to line X Y . Which statement best describes the lines? The lines always remain the same distance from each o
A scoop of ice cream in the shape of a whole sphere sits in a right cone. The radius of the ice cream scoop is 1.5 cm and the radius of the cone is 1.5 cm.
A volcano that has not erupted in a very long time suddenly has a plume of steam coming from it. Which best describes this volcano?.
hey, Is si unit and standard unit same yes or noplss tell its urgent..10 points ●​