doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What is group behavior
Please help fast Mathswatch !!!
A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How large is the watered area if the radius of the watering pattern is 3 feet? Use 3.14 for pi.
simplify (8x^2y^3)/(2x^4y)
what does ivf stand for and sexual intercom
Can some help me with this, it’s urgent pls? It’s geometry
Based on this chart about the SNAP benefits, what does the large jump between 2008 and 2010 most likely signify? an increase in national population an economic
Suppose there is a big drop in interest rates in Mexico and a small drop in U.S. interest rates. Everything else equal, what is likely to happen to value of the
Find the equation of the line through point (2, 2) and parallel to y= x+4.
If a 17 year old were to commit sexual battery with a 15 year old, and there was no force involved, what would be the maximum sentence that the 17 year old coul