kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

which of the following traits most hinders odysseus's journey back home
What is the first element to start filling a d sublevel?
Brianna's chocolate chip cookie recipe will make about 3 dozen chocolate chip cookies the recipe calls for 2 1/4 cups of flour and 3/8 cup of baking soda and Br
Babylon ,Harappa,and Kiev become important centers of civilization.
the diameter of earth is approximately 7926 miles. the diameter of the moon is approximately 2,159 miles. Approximately how many moons would fit inside the ear
When trusting an authority, it is expected the authority is an expert in the field. when an individual is arguing about treatment of an illness, but does not ha
Some key differences between the u.s. system of government and a multiparty system of government
How to factorise[tex] {8x}^{2} - xy - {7y}^{2} [/tex]
How many different ways can one roll a sum of 6 when rolling two dice?
What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass = 65.0 kg ) at 1.25 m/s2?