anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

summary of Angkor wat
In City, why does the author invent various citizens and residents of Verbonia?
Which of the following was NOT a problem that led to the fall of the Soviet Union? Choose one answer. a. Drastic drops in the production of Soviet coal and ste
How do Hamlet's words to the king communicate the theme of death and life in this passage? The human spirit can triumph over death. Life and death form an endle
Which of the following is a compound sentence? A. Anywhere you want to go, we will follow. B. Do you want to go to the diner? C. Afte
With what purchase did the United States reach its present size?
What is 1.16 rounded to the nearest tenths?
Write HCl+MgO---> MgCl 2 + H 2 O as a balanced chemical equation
Which particle has a mass that is approximately the same as the mass of a proton? (1) an alpha particle (3) a neutron (2) a beta particle (4) a positron
language used for descriptive effect and usually is not literally true is called