lele55
lele55
01-10-2016
Mathematics
contestada
If 32 oz are $6 how much would 1oz cost
Respuesta :
Neuron
Neuron
01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:
32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?
32 * x = 6 * 1
32 * x = 6
x = 6 / 32
x = $0.1875
The correct result would be $0.1875.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 57+ )
Otras preguntas
Which is an organic compound?
Scientific conferences are important for sharing new scientific findings. True False
The most commonly used traffic control devices used in road construction and maintenance work areas are
Mario's pizza has two choices of crust: deep dish and thin-and-crispy. the restaurant also has a choice of 5 toppings: tomatoes, sausage, peppers, onions, and p
What is the value of X if the quadrilateral is a rhombus?
What is the first step in creating a summary? A. Find the main idea. B. Identify the supporting details. C. Take notes in your own words. D. Use your notes to c
The shogun and daimyo in Feudal Japan were similar to what social class in Feudal Europe? King Knights Lords Merchants
The graph shows the locations of Karen's, Amanda's, and Zaley's houses on a coordinate plane. Each unit on the graph represents 1 block. A coordinate plane is
solve in one variable 2/3x + 5 = 3/2x
What kind of information does the nutrient facts label give about requirements for essential nutrients? A: the number of calories from vitamins and minerals .