adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? 6 8 10 12
what were the major arguments against the constitution put forth by the anti-federalists?
Why is the S-wave shadow zone larger than the P-wave shadow zones are?
My grandmother saw both Billie Holiday and Ella Fitzgerald perform. (Both and and is underlined) What kind of conjunction are the underlined words? correlative
(3 pt) During which lunar phase is the moon’s near side entirely lit? A. half moon B. first quarter C. full moon D. new moon
What nation was the main competition for the British empire in colonial North America during the Seventeenth and Eighteenth centuries?
1. What were the two main opposing forces in the Chinese civil war?
What are the 3 vertical zones of the ocean?
The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples. A) $0.30 per lb per year Eliminate B)
How much force is required to move a sled 5 meters if a person uses 60 J of work?