Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

You get $27 to spend at the mall for doing 6 chores. Your friend gets $36 for doing 8 chores. What is your pay rate? b. What is your friend’s pay rate? c
Jack popped some popcorn, but 3 of the 150 kernels did not pop. Determine whether or not each popcorn snack below has the same ratio of unpopped to total kernel
Write a system of equations to describe the situation below, solve using elimination, and fill in the blanks. Ariel is a server at an all-you-can eat sushi rest
Which of the following are part of the marketing mix? (Check all that apply)
PLEASE HELP ASAP! The circumference of a circle is 84 cm. What is the area, in square centimeters? Express your answer in terms of pi.
Given the parent function p(x)=x², which phrase best describes the transformation used to obtain the graph of g(x)=(x+a)²-b, if a and b are both positive consta
math!!! help!!! will give brainliest to correct answer
What is the tone of the story, The Interesting Narrative of the Life of Olaudah Equiano?
Simplify: 8x - 6(5x + 6)
Glucose and water are produced by photosynthesis? Correct or incorrect