jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

a patient showing poor wound healing, bruising, joint pain, and bleeding gums may have a deficiency of
At each step of the food chain, how much energy is used by the organism and how much is stored in their tissues?
What two exercises could be used to increase your ability to perform push-ups in a fitness evaluation?
How does earth's geography affect weather and climate.
if the entire output of a market is produced by a single seller, the firm
Can you please help me answer these
What element does 'O' represent on the periodic table?
The Declaration of the Rights of Man, first drafted in 1789, is a fundamental document of the French Revolution. Which US document inspired it? the Bill of Righ
John had $26 to spend on eight paintbrushes for his art class. After buying them, John had $10 left. How much did each of the paintbrushes cost? PLSS HELP ME
plzz help Which describes a promoter? a. the first part of an operon that regulates where, when, and to what level a gene is expressed b. the part of an operon