forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

fill in the blanks, help please. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Write a diary entry as a Cherokee traveling to Indian territory on the trail of tears
The Japanese controlled territory all over the eastern part of the continent of ______. A. Africa B. Europe C. South America D. Asia
how to integrate 2-V/V^2+2V-3
Kris spent for 4.37 hours per day for 3 days practicing soccer this week. Amelia spent 6.39 hours per day for 4 days practicing gymnastics. How may more hours d
Which bony landmark can be felt and seen, and is commonly used to help determine where to give an intramuscular injection on the lateral surface of the thigh?
Draw a sketch to help you solve this problem. Express your answer in simplest form. Ella planted 1/10 of the garden in the morning. She planted 3/10 of the gar
HELP ASAP!!!!!!!!!!!! How did Hinduism develop and spread?
Just number 16#. Please reply asap.
Use page numbers and quotations to write a three- to five-sentence paragraph about the resolution from The Outsiders. Bro if someone actually answers this for m