uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. rifkin has 84 oranges. 24 of her oranges were rotten. the rest were either ripe or unripe. there were 18 more ripe oranges than unripe oranges. find the ra
What type of noun is the word “July” in the following sentence? Every July he goes on vacation to Bermuda. A. simple noun B. compound noun C. proper noun
Help please I don’t know the answer
Dividing polynomials. Help
please help me it would help
Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $.59.
there's a smell in my nose that comes and go. does anyone know what it is?
What is the name of the river traveling through the city of Italy
QUESTION 6 What is the mean of the following set of data? Round your answer to two decimal places. 78, 82, 91, 100, 78, 92, 82, 77, 80 a. 91.21 b.
After reviewing the drugs that may interfere with warfarin, the students indicate that they need additional study when they identify what as requiring a dosage