terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

if a set of numbers that both include both rational and irrational number is graphed on a number line what is the fewest number of distinct points that need to
What country claimed land in the far north of north america?
What is determined by motion and the spacing of particles?
A car is driven 100 kilometers in the 1st week, 130 kilometers in the 2nd week, 160 kilometers in the 3rd week, and so on. What will be the total distance trave
Which condition was most necessary for a monarch to gain power? why?
How many Jews did Adolf Hitler killed
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2
Use the diagram above to determine which group of side lengths would form a right triangle. 20, 21, 29 12, 35
A procedure designed to test a hypothesis
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11