amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You have checked out b books from the library, where b is a number greater than 5. You plan to read three of the books and return them at the end of this week.
What is 13 nickels combined with 6 dimes?
what is the product of 0.02 and 0.7
What is the meaning of prudent?
Edgar Allen Poe is the author of Tell All the Truth
A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?
Water changes shape to fill the shape of its container. What is the best explanation for this? A. It's a physical property of water. B. It's a chemical propert
What did the American leaders decide to have
is 7/10 more than 1/2
Which of these statements concerning receptive and expressive language in babies' development is true? a. There's no relationship between receptive and express