johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

A __________ is a fundamental physical and functional unit of heredity.
Why did king philip ii of macedonia take an interest in conquering greece answer.com?
a basketball player has already scored 56 points in a game the team record for point a in a game is 72 which equation would allow you to find out how many more
when you are driving on an expressway you must remember that the greatest danger on expressway is what.
if a sprinkler waters 1/18 of a lawn in 1/3 hour, how much time will it take to water the entire lawn
If denise wants to know how much the jobs in her gym are worth in comparison to jobs in other gyms in her area, she should do a:
Which best completes the tomeline
Russian astronauts praised the courage of their american partners. which list of words from the sentence contains all nouns?
HELP PLEASE ASAP !!!! 80 POINTS !!!!!!! There are 975 birds in an aviary. Each month, the number of birds decreases by 7%. There are 350 trees in the aviary. Ea
What is one cause and one effect of the Spanish American War?