kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

the use and application of living things and biological processes is known as
if the cafeteria uses 10 gals of milk in 3 days how many gals of milk are used each day
To copy both character attributes and paragraph attributes, such as alignment and indentation, select the entire paragraph. TRUE or FALSE.
What is the derivative of y=tan(arcsin(x))?
Please help me with these questions! Thanks
what is buon fresco?
What character type is found in both Welles's Macbeth and Shakespeare's Macbeth?
when 4 times the number x is added to 12, the result is 8. what number results when 2 times x is added to 7?
what is a chairaistic of a folk tale
when the square of a number is added to the number trebled, the result is 108. what is the number? (solve it in quadratic context, plsss, finding it really diff