stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

The situational irony in this story comes from the fact that the ending is __________.
Which substance can be decomposed by chemical means? (1) ammonia (3) phosphorus (2) oxygen (4) silicon
The compound NaOH(s) dissolves in water to yield (1) hydroxide ions as the only negative ions (2) hydroxide ions as the only positive ions (3) hydronium ions as
32.Alpha particles and beta particles differ in A. mass, only B. charge, only C. both mass and charge D. neither mass nor charge
Which species does not have a noble gas electron configuration? (1) Na+ (3) Ar (2) Mg2+ (4) S
Marissa rode her bike to the park and back home. She lives 2 3/10 miles from the park. How many miles did Marissa ride her bike in all?
One acid-base theory states that an acid is (1) an electron donor (3) an H+ donor (2) a neutron donor (4) an OH– donor
The three isomers of pentane have different (1) formula masses (2) molecular formulas (3) empirical formulas (4) structural formulas
What forces have contributed to the growth of the global economy?
What Are The Branches Of Botany?