savannah9216 savannah9216
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Review (Monday)
Date:
2. Mrs. Henry purchased 14 gallons of gas
for $34.72. How much did each gallon cost?

Respuesta :

jhapragya22
jhapragya22 jhapragya22
  • 03-12-2019

Answer:

2.48

Step-by-step explanation:

For each gallon she got she paid $2.48. I know this by doing 34.72 divided by 14 which got me the answer of $2.48.

Answer Link
asdfghjkhgrdccd
asdfghjkhgrdccd asdfghjkhgrdccd
  • 03-12-2019
$5.1428, or $5.14 rounded
divide 34.72 by 14 to find the cost of each individual gallon of milk
Answer Link

Otras preguntas

Patrick ate 3/5 of a small pizza on Friday night. For lunch on Saturday , he ate 1/2 of the leftover pizza. How much pizza did he eat for lunch on Saturday?
What are preventable injuries and unpreventable injuries
which number is 100 less than 61 tens?
What's the answer to this problem?
What are some 5th grade science words that start with y
is 10 yards less than 360 inches
Ratio equal to the ratio given 12:7
Scientists divide rocks into groups based on_________
What is one fact about xuchal
The positive integer x is a multiple of 9 and also a multiple of 12. The smallest possible value of x is (A) 3 (B) 12 (C) 21 (D) 36 (E) 72