mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Are the ratios 5:4 and 4:3 equivalent
Which of the following is found in plasma but absent in serum?a) Proteinsb) Fibrinogenc) Electrolytesd) Gamma globulin
What perspective of Earth does the text portray when viewed from space, and how does this perspective affect our understanding of the planet's size and natural
What is a reason why a dictatorship can also be a democracy
Two inductors, that have the same length of wire but one has the turns spaced further apart will have?
In Excel, all functions must begin with what symbol?
what fraction is 200ml of 1L?
Which view envisions the earth as a holistic system? Responses steward view steward view human-dominant view Gaia hypothesis
Tamia owns 225 shares of stock in a toy manufacturing company. The current price of the stock is $27.42 per share. If the price of the stock decreases to $22.49
During the 19th century, the North Shore of Long Island earned what nickname? a) Gold Coast b) Emerald Isle c) Silver Strand d) Diamond District