peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

Which ordered pair is a solution of the equation? y-3=5(x-2) Please choose from one of the following options. a- only (2,3) b- only (3,2) c- both (2,3) and (3,2
Under the principle of ____________________, both the constitution and civil society constrain government power
How were British troops evacuated from Dunkirk, France? British fishing boats warships fighter planes submarines tanks
how did the boy cotton start
A builder planned to build dog houses for his pets .each dog house will be on 1/3 of an acre of land .how much land will he need for 6 dog houses
How is the area of a triangle related to the surface area of a square pyramid
What does it mean when something has a high ph level? low ph level ?
Sound waves and some earthquake waves are _________ waves. ocean, light, and other earthquake waves are ___________ waves.
How would your life and the lives of your friends, family, and neighbors be different if suddenly a law such as the nuremberg laws imposed on your culture
What was city was the capital of the Roman Republic? A.Pompeii B.Carthage C.Constantinople D.Rome