rumina8282 rumina8282
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 1/2 a pound of walnuts costs $3.25, how much is one pound of walnuts?

Respuesta :

jtwy006 jtwy006
  • 01-11-2018

Answer:$ 6.50


Step-by-step explanation:


Answer Link
zachscrattp074vq
zachscrattp074vq zachscrattp074vq
  • 01-11-2018

1/2 pound of walnuts = $3.25

1/2 + 1/2 = 1

$3.25 + $3.25 = $6.50

Your Answer is $6.50

Answer Link

Otras preguntas

A landscaping company placed an order for 40 new trees. The red oak trees cost $25 a piece and the sugar maples trees cost $18. If the total order was for $790,
PLEASE HELP!! Which of the following demonstrates the commutative property across multiplication for 2 x 10 x 7 A.(2 x 10) x 7 B. 10 x7 x 2 C. 2 +10 x 7 D 2
how are artifacts used in the beginning of the story
7. Describe about the difficultites that would arise due to lack of non-uniformity in measurement. ​
he French learned languages and skills from the Native Americans in the area that is now called _____________ . A) Asia B) Canada C) Mexico
Essay about suddenly the light went out
If anyone had read the novel Laughing Boy. on what page do the two get married and is it after they tell they're true names. I don't want anything in depth just
Suppose the ski patrol lowers a rescue sled and victim, having a total mass of 55.3 kg, down a theta= 79.6º slope at constant acceleration a=-4.3 m/s2, as shown
Balance in basic solution: O2(g) + Cr³+ (aq) → H₂O2 (1) + Cr₂O7²- (aq)
Who does grendel say his father is